Zima bola výnimočne dlhá, mrazivá a naozaj únavná. Dokonca sa mi občas zazdalo, že v rozhovoroch ľudia najčastejšie skloňujú jediné slovo – jar. Aj v našej rodine sme sa jej nevedeli dočkať, takže keď napokon ticho dorazila, bol celý dom doslova hore nohami. Žena zapriahla mňa aj obidve deti, čo znamenalo, že okrem špinavých handier, sme lietali aj my traja. A to takmer na povel. Na jednej strane to bolo pochopiteľné. Stopy po snehu, soli a iných nečistotách boli za tie zimné mesiace všade. Na oknách, na kobercoch, kde-kade po kútoch, takže som sa zapojil a pomáhal vcelku angažovane. Zároveň ale začala fungovať genráciami živená ženská predstava, že s každou zmenou ročného obdobia, by sa patrilo vymeniť poniektoré kusy nábytku, opozerané doplnky alebo manžela, ale to sa u nás akosi neuchytilo.

Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v Bratislave‎

Tak, či tak robiť bolo stále čo…

Tak, či tak robiť bolo stále čo. Pri jednom takom výšľape na povalu – niesol som zopár drobností z obývačky, ktoré u manželky padli do nemilosti – mi do oka padla stará, zaprášená vec. Pripomínala niečo ako zrolovaný koberec, ale nevedel som si vybaviť, čo to môže byť. Žena sa tvárila, že je na tom rovnako, tak som predmet rozbalil a vyskočil na nás neznámy perzský koberec. Nebolo nijako veľký, ani pestrý, ani svieži, ba ani atraktívny. Decká okolo koberca usporiadali obvykle tance a mi dvaja sme si lámali hlavu, odkiaľ sa na povale vlastne vzal. Keď sme nad tou hádankou trávili už hodný kus času, náhle ma osvietilo a spomenul som si na matný, celkom vyblednutý obraz.

Hĺbkové Čistenie Kobercov a sedačiek

Ako môj otec stojí na dvore s dajakým neznámym pánom a na niečom sa dohovárajú. Pri lúčení mu ten neznámy človek podal zrolovaný predmet a rozlúčili sa. Žiaľ, už nebolo možné zistiť o koho vtedy išlo, ani čo to za tým všetko bolo, a tak sme to pustili z hlavy. Problém neznámeho perzského koberca tu však ostal. Čo teraz s ním? Veľmi vábne nevyzerá a nemáme pre neho poriadne miesto. Žena ho chcela tvrdo vyhodiť, ale mne sa čímsi nepopísateľným pozdával.

Tepovanie sedačiek a gaučov

Jedného dňa som ho preto hodil do kufra…

Jedného dňa som ho preto hodil do kufra auta a po ceste som sa zastavil v starožitníctve v centre mesta. Napadlo ma, že bude najlepšie, ak sa na koberec pozrie dajaký odborník, lebo rýchle kroky majú niekedy nedobré konce a vyhodiť sa dá vždy. Starší pán, ako vystrihnutý zo starej školy, bol veľmi ochotný a koberec si pomaly a pozorne poprezeral. Povedal mi, že je to naozaj pekne zachovaná ukážka modlitebného koberca viazaného v tureckej Anatólii a môže mať už dobre cez sto rokov. Ak by som vraj chcel, mohol by mi nájsť dobrého kupca a každá zo strán obchodu by bola spokojná. Cenu si na mieste netrúfal odhadnúť, ale vraj by som celkom isto neľutoval, skôr naopak.

Škvrny na koberci - Ako vyčistiť

To mi viac-menej stačilo. Príjemného pána som nechal stáť trošku v rozpakoch, poďakoval sa mu. Už mi bolo jasné, že koberec v našej rodine zostane natrvalo, a tak som sa pustil za svojimi povinnosťami. Až keď som sedel v aute napadlo ma, že som sa nespýtal, kto by mi pomohol s ošetrením a vyčistením, ale to som nechal radšej na večer. Manželka po mojich argumentoch už nič nenamietala, a dokonca sa mi zdalo, že koberec vzala na milosť. Proti noci som tak sedel ešte za počítačom a hľadal niekoho, kto sa čisteniu takýchto kobercom venuje profesionálne a dokáže ho vrátiť do pôvodnej podoby. Samozrejme, že som pátral po firme, ktorá nepoužíva extrakčnú metódu čistenia. Pýtate sa prečo?

Tipy a triky na čistenie kobercov

Nie je to tak dávno…

Nie je to tak dávno, čo sme u nás – vo firme – mali dajakú upratovaciu spoločnosť, ktorá systematicky čistila koberce na každom poschodí. Išlo síce len o chodby a spojovacie časti budovy, ale spomínam si, že sme chodili po rozložených novinách, papieroch a kadejakých kartónoch, vraj kým to všetko pekne-krásne preschne. Keď sa po víkende napokon stalo, koberce pôsobili dosť zvláštne. Videli sme na nich prapodivné, prekrývajúce sa, nevzhľadné fľaky a mapy, ktoré boli na hony vzdialené k obsahu slov – čistý koberec. Pamätám sa, že bol z toho vlastne taký malý firemný škandál, lebo vedenie spokojné s prácou nebolo a práca sa u firmy dlho reklamovala.

A preto som radšej hľadal firmu alebo ľudí, ktorí ponúkajú iný systém čistenia, akým je spomínaná extrakčná metóda. Do okna mi náhle padla spoločnosť A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Bratislava, ktorá splňovala moju základnú predstavu, že nečistí metódou extrakcie. Zavolal som im a dohoda padla fakt rýchlo. Boli otvorení, prístupní a ochotne súhlasili aj s čistením jediného koberca, pričom mi dali na vedomie, že majú skúsenosti aj s takýmito prácami. Priznávam, že ich vystupovanie ma potešilo, keďže jasne svedčilo o skutočnom profile firmy, jej prístupe k zákazníkovi a úcte k vlastnému, postupne budovanému menu.

Čistiace prostriedky na koberce a čalúnenie

V dohodnutý deň sa u nás pán…

V dohodnutý deň sa u nás pán z A SERVIS LIPKA objavil na čas a s úsmevom. Koberec si v kľude dôkladne prezrel, posúdil všetky pre a proti a sľúbil, žeby to malo byť v poriadku. Zašiel do auta po stroj na čistenie, ktorý pôsobil skutočne impozantne. Ako chlapa ma jeho konštrukcia dosť zaujímala, ale nechcel som rušiť zbytočnými otázkami. Keďže koberec nebol nijako veľký, prácu zamestnanec zavŕšil pomerne skoro. Chvíľu som ho pozoroval, a bolo mi jasné, že ten chlapík má túto robotu v malíčku a jeho rukami prešli už stovky, možno tisíce kobercov. Ak mám byť úprimný, je to veľmi dobrý pocit, vidieť človeka, ktorý vám prišiel pomôcť s odborou prácou, ako s prehľadom a samozrejme zvláda svoju úlohu. Aspoň mňa to upokojuje to a dáva mi pocit istoty.

Stál som teda nad tým vyčisteným kobercom, pohľadom ďakoval tomu profíkovi a začal chápať slová toho starožitníka, že ak chcem koberec predať, rád mi nájde kupca a ja nebudem v žiadnom prípade ľutovať. Myslím, že ten orientálny kúsok stál naozaj za to – v každom smere. A pozor, teraz nehovorím o peniazoch. Videl som pred sebou nádhernú ručnú prácu, ktorá hrala jemnými až magickými farbami. Vzory zrejme spadli z neba alebo inej dimenzie, keďže človeka viedli k pokoju, meditácii a sústredeniu. Na každom centimetri a v každom jeho uzlíku, boli cítiť šikovné prsty dávneho remeselníka, ktorého už nikdy nespoznám. Ten malý kúsok ručne tkaného náboženského predmetu, možno sprevádzal celé generácie veriacich.

Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?

S prácou A SERVIS LIPKA som bol nesmierne spokojný…

S prácou A SERVIS LIPKA som bol nesmierne spokojný, dokonca do tej miery, že som tomu pánovi podvedome podal ruku a srdečne mu poďakoval. A propos, cena za celé čistenie nebola nijako závratná, takže radosť z vynoveného starožitného koberca prišla dvakrát. Čistý, nádherný koberec som potom umiestnil na podlahu do obývačky tak, aby vo svetle dokonale vynikol. Manželka, ktorá o čistení nevedela a prišla večer od sestry, zostala stáť uprostred miestnosti. Neviem zreprodukovať jej rozbité súvetie a slová, no bolo jasné, že ju tá premena anatolského koberca uchvátila.

ako odstrániť škvrny z koberca profesionálně

Pri telke sa potom občas naň pozrela s uspokojením a radosťou, čo ma tešilo hádam najviac. Naozaj rád vám služby spoločnosti A SERVIS LIPKA odporúčam, pretože do vašej domácnosti zavítajú skúsení profesionáli a odborníci, ktorí svojej robote dokonale rozumejú, majú ju očividne radi a svojich klientov si úprimne vážia. Spoľahnite sa, že výsledok ich práce vás nikdy nesklame.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *