Jeseň je krásnym obdobím na pohľad, pretože hrá všetkými farbami a naraz aj krajina, ktorá vám vždy prišla nevýrazná naraz, skrásnela. Lenže ak práve nesvieti slniečko, je už pekná zima a veľa ľudí sa nesnaží si svoje zdravie chrániť. A pritom ani netreba robiť nič špeciálne. Stačí začať napríklad čajom. Výborný čaj je napríklad z echinacey, alebo ak echinacea purpurová. Echinacei Indiáni hovorili rôzne. Roztomilou prezývkou je trebárs slnečný klobúk, u nás jej hovoríme echinacea purpurová.

Z prérií Severnej Ameriky sa do Európy dostala približne v 17. storočí. Rastline nápadne pripomínajúce margaréty sa vo voľnej prírode veľmi nedarí, bez obáv sa však dá pestovať v záhradách či parkoch. A aké sú jej blahodarné účinky? Je vychvaľovaná hlavne pre svoj blahodarný vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Zvlášť v chladnejšom období je výborným prostriedkom prevencie proti nachladnutiu a chrípkovým epidémiám. Jej bonusom je, že má aj protizápalové účinky. Z echinacey sa najčastejšie využíva koreň, pretože jeho liečivé účinky sú najsilnejšie, o niečo menej potom vňať a kvety rastliny. S dávkovaním sa však musí opatrne, pretože pôsobenie koreňa echinacea je naozaj intenzívna. Echinaceu môžete zakúpiť ako tinktúru, kvapky alebo masť, často je tiež súčasťou čajov a sirupov.

Takže ak ste náchylní k prechladnutiu a ďalším typickým jesenným chorobám, určite odporúčame. V chladnom počasí je lepšie jeseň pozorovať z okna a zostať radšej doma a zabaviť sa nejako. Len nie práve tým spôsobom, že sa rozhodnete vyčistiť koberec. Radšej sa obráťte na odobrníkov, ktorí to zvládnu hravo. Existujú firmy ktoré ponúkajú aj doplnkové služby, napríklad umývanie podláh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *